czwartek, 27 października 2011

Kampfgruppe Normandy !

 Siemanko !

  Stałem się na początku tego tygodnia (wraz z Bartkiem i Tomkiem - którzy mają też już swoje egzemplarze) szczęśliwym posiadaczem podręcznika stajni Warhammer Historicals - systemu skirmishowego Kampfgruppe Normandy. Udało nam się wstrzelić w czas promocji i podręcznik, który kosztował kiedyś 48 GBP po promocji -50%, która ciągle trwa do dziś - wraz z kosztami dostawy cena za niego wynosi teraz około 130 PLN'ów, a więc dokładnie połowę starej ceny. Nasuwa się pytanie - czy warto?

Owszem - WARTO !

 Książka ma 345 stron. Jest to zbiór zasad napisany na pierwszych 60 z nich. Reszta to pięknie opracowane TO&E, mapy, gotowe scenariusze, listy armii i wszystko co związane z walką w Normandii od kalendarium wydarzeń po opisy sektorów brytyjskich i amerykańskich.

 Powalająca jest ilość fajerwerków wizualnych - takich jak zdjęcia miniatur i terenów bitewnych. To jest klasa sama w sobie (jak telewizory z High Definition). Nie widziałem do tej pory lepiej złożonego edytorsko i równie "miodnego" podręcznika do gier bitewnych. Pokusiłbym się o stwierdzenie, że "uczeń przerósł mistrza" - wygląda to lepiej jak podręcznik do WFB w mojej ocenie, ale nie o tym teraz mowa...

 Treść jest łatwo przyswajalna, zasady napisane czystym i klarownym angielskim bez drugiego dna interpretacyjnego, jest sporo przykładów wyjaśniających poszczególne kwestie i segmenty danych zasad. Jest sporo smaczków i niuansów dających sporo zabawy.

 System to klasyczna "jedynka" z przelicznikiem 1:1 (figury i pojazdy) na poziomie plutonu, kompanii i batalionu - w zależności od dysponowanym przez nas arsenałem modeli i figurek oraz dostępnością terenu i czasu :). Jest punktowy system wystawiania armii więc odpada problem
"spotkaniówek" i symultan. Wszystko jest doskonale wyważone i zbilansowane. Według naszych pierwszych refleksji to będzie nasz numer jeden do grania II Wojny Światowej - gdyż zapowiedziane są już pierwsze dodatki do tego systemu poszerzającego możliwości grania o inne teatry działań - Ostfront od Barbarossy aż po Kursk i dalej, Pacyfik, Blitzkrieg i Wojnę Obronną `39...

  Dodatki już ukazują się w magazynie Wargames Illustrated w formie obszernych felietonów autora zasad oraz chłopaków z irlandzkiej GMG Gamers (forum The Guild) z rozpisanymi armiami i zasadami opcjonalnymi... Nic tylko czytać i grać ! :-)


  W związku z pojawieniem się tego systemu w naszych biblioteczkach planujemy modernizację i reorganizację całego stuff'u z klubu (od terenów po figurki i pojazdy znajdujące się w moim posiadaniu). Wraz z Bartkiem rozplanowaliśmy front robótek ręcznych niezbędnych do prowadzenia fajnych bitewek na równie fajnym stole - szczegóły już wkrótce :)

  Na dziś to tyle ! Pozdrawiam !