środa, 13 stycznia 2016

Papierowa alternatywa

Siemanko!

Chciałem Wam dzisiaj pokazać kilka fotek budynków jakie skleiłem sobie przez ostatnie dni. Ale od początku...
***
Po wydaniu Frostgrave na YT pojawiło się wiele filmów z raportami z owej gry. Razem z czakim śledzimy zwłaszcza jeden z kanałów na którym pojawiają się takie klipy i spodobały nam się tereny z jakich korzystali grający. Jednym z budynków jakie pojawiają się na stole są wieże firmy Games Workshop. Ponieważ zakup takiej wieży wiąże się z ogromnym zasobem pieniężnym i szczęściem żeby taki model w ogóle dostać na eBayu, postanowiłem skłonić się ku bardziej dostępnym budynkom. Przeszukałem internet i jeden z moich ulubionych portali Wargame Vault i tak oto trafiłem na papierowe wieże firmy Fat Dragon Games z serii Winterhawk. Model wieży dostępny jest tutaj. Sama wieża ma pięć poziomów, które są grywalne również wewnątrz. Tekstury są ładne i wyraźne, fajnie nadają się do wargamingu i IMHO nie są kreskówkowe. Wieża jest w skali 28mm i powinna mieć około 30cm wysokości. Piszę "około" ponieważ mój budynek jest nieco mniejszy z racji tego, że razem z właścicielem punktu gdzie drukowałem wieżę, nie zwróciliśmy uwagi na obszar wydruku i obrazy zostały nieco pomniejszone. Tak czy inaczej mój budynek ma około 25cm wysokości i wciąż daje radę z figurkami 28mm (jak widać na fotkach). Po zakupie budynku dostajemy pdfy z kolejnymi piętrami, a jako dodatek dwa górne piętra w wersji zniszczonej. Ponieważ jak pisałem wcześniej, wnętrza wieży są grywalne - każde piętro jest zdejmowalne i ostatnie dwa poziomy można dowolnie układać według widzimisie. Oprócz tego dostajemy model schodów razem z małą przystawką (nie skleiłem jeszcze), aby modele na podstawkach nie spadały z nich oraz możliwość otwartych włazów w podłodze każdego z pięter. W zestawie jest również do sklejenia drabina na każdy poziom, jednak ja zrezygnowałem z tego pomysłu i drabiny zrobię z czego innego, jeśli w ogóle. Samą wieżę klei się całkiem łatwo i nie powinna nastręczać większych problemów przy składaniu. Poniżej na fotkach widać jak przedstawia się moja wieża. Dla porównania skali na kilku fotkach są figurki z boxów do Frostgrave.

Wieża w całości.

Ostatnie piętro z blankami i figurkami dla skali.

Wieża z uszkodzonymi piętrami.

Zbliżenie na uszkodzone piętra.

Poszczególne elementy budowli.Ponieważ do jednego ze scenariuszy w kampanii Frostgrave potrzeba wieży z dwoma wejściami na drugim lub trzecim poziomie, postanowiłem dorobić drugi poziom wieży i usunąć drzwi oraz część muru po przeciwnej stronie.Poniżej na fotce znajduje drugi poziom wieży z wyciętymi wejściami. Daszek zrobiony jest z "podłogi" ostatniego poziomu. Całość będzie robiła za budynek, element nastawny na stół utrzymany w klimacie wieży. Ten budynek jest już wydrukowany w 100% skali i od razu widać różnicę w wielkości.
Biorąc pod uwagę fakt, że wieża jest teraz w promocji (niecałe 4$) wydaje mi się, że jest to całkiem dobry zakup i mocna alternatywa dla plastikowych modeli Games Workshop. Budyneczek nadaje się również do sesji RPG i na pewno urozmaici rozgrywki.
***
Kolejnym z budynków, które IMHO nadają się do Frostgrave jest obserwatorium maga tym razem z firmy Dave Graffam Models. Budyneczek jest darmowym modelem i jest dostępny tutaj, tak więc nie ma się co zastanawiać tylko ściągać, drukować i kleić. Obserwatorium dostępne jest w kilku wariantach teksturowych co tylko dodaje duży plus. Tym razem jednak podczas klejenia trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ składanie obserwatorium może podnieść nieco ciśnienie i w niektórych momentach jest uciążliwe. Po sklejeniu jednak budynek wygląda naprawdę uroczo i powinien wpasować się w klimat Frostgrave. Podobnie jak poprzednio tekstury są bardzo ładne i wyraźne, szczerze mogę polecić pozostałe produkty Dave'a Graffama. Sam mam większość z jego budynków i naprawdę nie żałuję zakupów. Biorąc pod uwagę fakt, że część z nich jest teraz w promocji... Brać i nie patrzeć.Figurka z boxu Frostgrave'a dla skali.

***
Trzecią moją dzisiejszą propozycją jest kolejny darmowy element do wydrukowania i sklejenia, a mianowicie Elven Papercraft - Crystal Expansion, czyli nic innego jak kryształ dostępny w ofercie firmy Lord Zsezse Works. Sam kryształ można wydrukować w pięciu różnych kolorach na trzech różnych podstawkach, więc opcji jak widać jest kilkanaście, a pdf dostępny jest tutaj. Kryształ pochodzi z elfickiej serii budynków, która jest w miarę nowa IIRC. Firma LZW ma jedne z najładniejszych tekstur jakie kiedykolwiek widziałem i ich produkty są wręcz idealne. Sam kryształ klei się szybko i w miarę bezboleśnie, aczkolwiek po sklejeniu nie obejdzie się bez pędzelka i farby aby zamalować linie prowadzące (widoczne np na moich kryształach). Poniżej kilka fotek:
***
Jak widać papierowa alternatywa nie jest wcale taka tragiczna jakby się mogło wydawać. Na plus przemawia cena modeli i fakt że produkt jest praktycznie gotowy do złożenia, na minus fakt że wszystkie szczegóły są płaskie (co nie znaczy, że nieładne!)  oraz to, że budynki trzeba skleić. Jeśli ktoś ma samozaparcie i chęci powinien móc stworzyć sobie całkiem ładne elementy nastawne. Biorąc pod uwagę fakt, że podobnych budynków jest całe multum (np bliźniacza orkowa wieża - troszkę bardziej popsuta) każdy znajdzie coś dla siebie.

Pozdrawiam
Thomas