czwartek, 27 września 2012

"Cobra II. Tajna historia inwazji i okupacji Iraku"


Siemanko!

 Tekst Czakiego zainspirował mnie do wprowadzenia na blog pewnych nowinek w postaci informacji na temat ciekawych, wartych uwagi książek związanych z zagadnieniami wargamingu. 

 Dziś pierwsza moja próba do cyklicznych mini recenzji - krótkie słowa o książce: "Cobra II. Tajna historia inwazji i okupacji Iraku"


Autorami tej pozycji jest dwóch panów:

-Michael R. Gordon (główny korespondent wojskowy „The New York Timesa”)
-Bernard E. Trainor (emerytowany generał marynarki wojennej USA, obecnie analityk wojskowy telewizji NBC)

 Książka jest na moje oko bardzo wartościowym uzupełnieniem i systematyzacją informacji z pierwszego suplementu do podręcznika Force on Force (Osprey Publishing) - mowa tu "Road to Baghdad". Krótko o zawartości. Pozycja Gordona & Trainora wydana w 2006 roku zawiera imponującą ilość treści - 576 stron, 35 ilustracji, 17 map, 31 stron przypisów, kilkaset nazwisk w indeksie osobowym oraz indeks nazw geograficznych i etnicznych.


 Jest to odważna historia planowania i wykonania operacji obalenia reżimu Saddama Husajna - począwszy od długotrwałego i skomplikowanego procesu planowania w gabinetach i sztabach, przez opis działań militarnych, aż po okres okupacji i czasy "stabilizacji". Odważna dla tego, gdyż porusza dwie płaszczyzny. Oprócz zawartej analizy militarnej, znajdziemy surową krytykę społeczno - polityczną związaną z formą i metodą przeprowadzenia całej operacji. Autorzy nie szczędzą czytelnikom gorzkich słów pod adresem administracji i bliskiego otoczenia ówczesnego Prezydenta USA - Georga W. Busha - gorzka prawda trafia nawet w dowódców wojskowych oraz wywiad USA. Mowa jest między innymi o tym, jak źle może się skończyć przekonanie o wyższości własnego modelu życia nad innymi propozycjami i jak zadufanie władzy we własną wszechmoc prowadzi do katastrofy. Ukazuje kompleksy i ambicje polityków oraz wojskowych (od prezydenta USA poprzez jego ministrów i dowódców różnych szczebli). Uwidacznia nam, jak te kompleksy mogą się przyczynić do wywołania awantury na skalę światową oraz jak wszelkie prywatne animozje pośród decydentów politycznych i wojskowych, oraz niedostateczne dane wywiadowcze mają przełożenie na brutalne zasady pola walki.

 Autorzy dotarli do imponującej liczby ważnych dokumentów, także posiadających klauzulę tajności, mieli wgląd w stenogramy narad za zamkniętymi drzwiami gabinetów w Pentagonie i Białym Domu, mieli wgląd w relacje i raporty z pola bitwy, przeprowadzili także dziesiątki rozmów z osobami zaangażowanymi w planowanie i operację wojskową - tu ciekawostka - po obu stronach konfliktu. Nigdy nie myślałem, że uda się skompilować wszelakie zeznania pojmanych Irackich oficerów wysokiego szczebla, jak i z otoczenia samego Saddama Husseina na temat przygotowań do odparcia potencjalnej inwazji i prowadzenia obrony terytorium Iraku - oraz tego jak Saddam Hussein postrzegał niebezpieczeństwa zewnętrzne.

 Podsumowując - książka jest godna polecenia. Jest cała masa inspiracji wargamingowych do rozegrania dodatkowych scenariuszy walk z 2003 roku w Iraku. Daje spore wyobrażenie o różnicach i dysproporcjach walczących stron, motywacji zwykłych żołnierzy do walki oraz o mocy irackiej "partyzantki" toczonej przez Fedainów od pierwszych dni operacji. Doskonale systematyzuje dotychczasowe wyobrażenia na temat II wojny w Zatoce Perskiej (czytając fragmenty walk o mosty w Nasiriyah można się poczuć jakby właśnie się oglądało serial "Generation Kill") i poszerza postrzeganie tego konfliktu dodatkowo o wspomniane wyżej aspekty społeczno - polityczne.

Dzięki za uwagę - Pozdrawiam !