niedziela, 24 stycznia 2016

The Hunt for the Golem - streszczenie pierwszego mini dodatku do Frostgrave

 Witam serdecznie!
Ponieważ w poprzednim poście czaki zaprezentował szybkie streszczenie najnowszego dodatku do Frostgrave pt. Sellsword pomyślałem, że dobrym pomysłem będzie zrecenzowanie pierwszego z mini dodatków jakie ukazały się do tego systemu. Dlatego zapraszam do lektury streszczenia suplementu pt. The Hunt for the Golem.

THftG to mini kampania, która zawiera trzy scenariusze powiązane ze sobą linią fabularną. Czarodzieje i ich drużyny napotkają na swojej drodze Granitowego Golema, unikalnego stwora który przechadza się pośród ruin Felstad. Początkowo zadaniem drużyn będzie poznanie Golema, a następnie jak sugeruje tytuł zapolowanie na niego. Możliwe też, że grupa śmiałków będzie w stanie zdobyć unikalne skarby.

Jak sam autor wspomina w przedsłowiu Granitowy Golem jest konstruktem i z tego też powodu gracze grający Zaklinaczami mogą uznać kampanię za szczególnie ciekawą oraz mieć nieznacznie ułatwione zadanie podczas gry.
 
Zaraz po wstępie otrzymujemy opis głównego bohatera suplementu - Granitowego Golema. Okazuje się, że konstrukt jest w stanie wykonywać ograniczone zadania według własnej wolnej woli i niestety znaczna ich większość jest raczej zabójcza dla wszystkich wokoło. Stwór jest wielkim potworem, który traktowany jest jak uzbrojony w broń dwuręczną, a więc już sam z siebie jest ciężki do ubicia.

Golem w ramach akcji może wykonać rzut głazem na przeciwników znajdujących się w zasięgu widzenia. Oprócz tego spętanie Golema czarem ma tylko czasowe działanie i trwa przez jedną aktywację. Po tym czasie stwór zrzuca z siebie działanie zaklęcia. Ostatnim ciekawym zjawiskiem jest sama magia pętająca konstrukta. Jeśli Golem zostanie zniszczony niestabilne zaklęcia, które trzymały stwora w ryzach powodują potężną eksplozję, która może zranić pobliskich przeciwników.

Po prezentacji Granitowego Golema dostajemy w swoje ręce trzy wspomniane wcześniej scenariusze. Pierwszy z nich - The Attack Site - przedstawia pole walki w iście drastycznej scenerii. Drużyny graczy natykają się na miejsce walki innej z grup śmiałków, która wcześniej została zaatakowana przez coś bardzo rozwścieczonego. Ciała są porozrywane, zmiażdżone, kilka z nich jest wgniecionych w ziemię, a kilka zwisa z pobliskich ruin budynków. Jak się jednak okazuje nie wszystkie leżące wokoło ciała mogą być do końca martwe...

Drugim ze scenariuszy jest - Field Research - w którym to magowie i ich grupy śmiałków mogą bliżej poznać się z tytułowym bohaterem kampanii. Oto właśnie w samym środku  wielkiego ogrodu, kiedyś pełnym kwiatów, drzew i pięknych rzeźb; dzisiaj zamarzniętym pustkowiu z kilkoma groteskowymi statuami, stoi sam Granitowy Golem. Ponieważ magia pętająca Golema jest całkiem silna, Zaklinacze mogą skorzystać z tego faktu i próbować animować pozostałe w śnieżnym ogrodzie statuy tworząc z nich pomniejsze golemy. Ciekawym rozwiązaniem jest również fakt, że czarodzieje NIE otrzymują doświadczenia za zabicie Granitowego Golema.

Trzeci scenariusz - The House of the Golem - przedstawia finałową walkę z granitowym konstruktem nie gdzie indziej, jak w samym centrum miejsca gdzie Golem został stworzony - w zrujnowanej ogromnej fabryce. Ponieważ Golem w swej wściekłości zniszczył sporą cześć fabryki konstruktów, sama budowla jest niebezpiecznym miejscem i przy odrobinie pecha może zagrozić grupie śmiałków. Scenariusz ten oferuje również unikalne skarby dla czarodziejów. Jeśli gracz który zdobył skarb chce, może wykonać rzut na tabeli skarbów z tego scenariusza żeby określić co jego mag znalazł w starej fabryce. Wszystkie skarby, w ilości sześciu sztuk, są oczywiście powiązane z konstruktami i będą bardzo pomocne jeśli magowie będą korzystali z jakichkolwiek golemów w przyszłych grach.
***
Dodatek jest bardzo ciekawym rozwinięciem kampanii z podręcznika głównego i na pewno spodoba się graczom. Mini kampania jest przemyślana i całkiem zbalansowana (poza wspomnianym faktem na temat Zaklinaczy), a nagroda jaką uzyskują gracze po jej zakończeniu nie jest przesadnie wygórowana, ale warta zachodu. THftG można zakupić w serwisie Wargame Vault za kilka dolarów i jest to cena, którą IMHO warto wydać na te kilka stron pliku pdf. Jak widać forma dodatku również przyjęła się wśród graczy. Polecam mini kampanię z czystym sumieniem.

Pozdrawiam
Thomas