poniedziałek, 30 listopada 2015

Wojna Światów - Poznań, 28-29.11.2015

W dniach 28-29. listopada 2015r. odbywała się w Poznaniu kolejna (choć pierwsza w takiej formie) edycja Wojny Światów - imprezy dla graczy gier figurkowych. Poniżej subiektywna relacja z konwentu, głównie w oparciu o pierwszy dzień (drugiego dnia byłem tylko chwilę). Najwięcej miejsca poświęcam pokazowi gry Frostgrave, który przeprowadziłem z kolegami z Sekcji Gier Bitewnych Drugi Front Klubu Fantastyki "Druga Era". Zapraszam do lektury.
***
Organizatorem wydarzenia był Poznański Klub Gier Bitewnych "Sztab". Całość odbywała się w jednej z poznańskich szkół podstawowych w centrum miasta. Lokalizacja dobra, choć samo miejsce zbyt małe na tego typu imprezę. Na szczęście organizatorzy już teraz zapowiadają zmianą lokalizacji na większą. I właśnie brak miejsca powodował u mnie pewien niedosyt - na konwencie zabrakło miejsca na pokazy gier mniej popularnych. Mam nadzieję, że kolejna edycja to zmieni, wtedy Wojna Światów stanie się w mojej ocenie imprezą kompletną. Wszak pokazy i luźne gry idealnie uzupełniają się z turniejami, a tych ostatnich nie brakowało. Zapowiadano turnieje: Warhammera 40.000, Warhammer Fantasy Battle, Infinity, Kings of War, Warzone Resurrection, Flames of War, X-Wing (nie wiem, czy wszystkie turnieje ostatecznie się odbyły). Rozgrywano również dużą kampanię w Bolt Action (jestem pod wrażeniem rozmachu rozgrywki i poziomu przygotowania - koledzy ze "Sztabu" kolejny raz przygotowali świetne materiały). Do tego stoiska Warchimery, Cube, Wargamera i Terenów do Gier (tylko w niedzielę). Prawie na każdym z nich można było również nauczyć się grać w sprzedawane tytuły: Ogniem i Mieczem, Warzone Resurrection, Wolsung SSG, Bolt Action oraz Beyond the Gates of Antares. Tej ostatniej gry byłem szczególnie ciekaw, zatem chwilę uczestniczyłem w introgamingu. Powiem szczerze, że gra mnie nie zachwyciła - sprawia wrażenie solidnej gry sci-fi, ale brakowało mi w niej pewnego dynamizmu. Są to jednak odczucia po pierwszym, krótkim pokazie. Tak czy tak - figurki do BtGoA nadal bardzo mi się podobają.

Większość czasu spędziłem pokazując i grając w Frostgrave - mam nadzieję, że dzięki naszym zachętom i rozmowom przybędzie nam w Poznaniu kilku nowych graczy przemierzających skute lodem miasto magii. Poniżej kilka zdjęć z naszego pokazu (a także amatorski filmik) oraz ogólnie z Wojny Światów:
Pokaz Frostgrave przygotowany przez "Drugi Front".

 Pokaz Frostgrave na stoliku obok nas.

Rzut oka na główny korytarz, na pierwszym planie stoisko Wargamera.


Sala gimnastyczna - tu odbywała się większość turniejów.
Turniej Infinity.

Pokaz gry SAGA.

Stół do nauki gry w Wolsung SSG.

Introgaming Beyond the Gates of Antares.

Nauka gry w Bolt Action.

Nauka gry w Warzone Resurrection.

Nauka gry w Ogniem i Mieczem.

Nauka gry w Infinity.

Mapa sztabowa kampanii Bolt Action.Stoły na których była rozgrywana kampania Bolt Action.

Podsumowując - Wojna Światów bardzo mi się podobała, cieszę się z rozmów ze znajomymi i ludźmi "z branży", z zakupów (coraz bardziej przekonuję się do rozgrywek drugowojennych w skali 28mm), widzę też duży potencjał całego wydarzenia. Na pewno poznańska impreza okazała się znacznie bardziej udana niż krakowski Poligon. Mimo kilku niedogodności które wymieniłem na początku, jestem bardzo zadowolony z udziału i nie mogę się doczekać kolejnej edycji. Serdecznie gratuluję organizatorom zaangażowania i udanego konwentu.