niedziela, 25 października 2015

Frostgrave Soldiers (North Star) - recenzja

Wraz z wydaniem gry Frostgrave producent figurek do tego systemu - North Star Military Figures - wypuścił na rynek zestaw plastikowych modeli w skali 28mm z których możemy skompletować większą część drużyny naszego maga. Poniżej postaram się bliżej przyjrzeć temu zestawowi.

I present the first set of plastic figures for Frostgrave skirmish wargame. In the box we find elements to build 20 very different models. This box is absolutely recommendable for Frostgrave players.
***
Za cenę 20 £ (w polskich sklepach jest to ok. 110 zł) otrzymujemy pudełko standardowej wielkości, ozdobione z przodu klimatyczną grafiką, a z tyłu krótkim opisem zawartości oraz zdjęciem kilku przykładowych figur. W środku znajdujemy 6 plastikowych wyprasek z szarego plastiku, z czego dwie to standardowe ramki z podstawkami średnicy 1 cala.

Przejdźmy jednak do konkretów, czyli wyprasek z figurkami. W pudełku znajdują się cztery identyczne ramki, co mogło by budzić lęk o powtarzalność modeli gdyby nie ich zawartość. Przyznaję szczerze, że to najlepiej wykorzystana przestrzeń na wypraskach jaką w życiu widziałem.

Każda z ramek mieści 52 elementy, w tym 5 tułowi i 10 głów, które stanowią trzon naszych przyszłych modeli. Do wyboru mamy 11 prawych rąk, 12 lewych oraz jedną parę rąk jako jeden element (dzierżą kuszę). Wśród rąk w dwóch znajdują się łuki, w kolejnych dwóch topory, do tego jeszcze jedna kusza, miecz dwuręczny, trzy ręce z mieczem jednoręcznym oraz po jednej ręce z latarnią, nożem i pałką. Na ramkach ponad to znajdziemy cztery różnego rodzaju sakwy, dwie tarcze, dwie liny, dwa kołczany ze strzałami, pochodnię, hełm i worek do przewieszenia przez ramię. Nie wiem na ile to prawda, ale jeden z członków facebookowej grupy Frostgrave policzył, że z powyższego zestawu można złożyć 4800 unikatowych kombinacji figurek.

W parze z ilością idzie również jakość rzeźb i odlewów. Zarówno stylistyka figurek (pasująca do mroźnych klimatów skutego lodem miasta Frostgrave), jak i ich wykonanie nie pozostawiają wiele do życzenia. Linie podziału formy są widoczne, ale łatwo je usunąć, same elementy są również wykonane w taki sposób by były maksymalnie uniwersalne, a jednocześnie ślad po podziale formy najmniej widoczny. Twardy plastik jest łatwy w obróbce, a dodatkowo dobrze oddaje wyraźną i głęboką rzeźbę modeli. Od strony modelarskiej to w mojej ocenie bardzo solidny produkt.

Zestaw Frostgrave Soldiers pozwala złożyć nam prawie każdy rodzaj żołnierzy przydatnych w grze, którzy odziani są w lekkie zbroje lub zbroi nie mają. I tak można przygotować modele: Man-at-Arms, Thug, Infantryman, Barbarian, Archer, Crossbowman, Treasure Hunter, Ranger, Thief.

Z pudełka jesteśmy w stanie złożyć 20 figurek (tyle jest korpusów), jednak ogrom elementów pozwala na wręcz nieograniczony dobór kombinacji. Poniżej szczegóły zawartości zestawu:

Przód pudełka.

Tył pudełka.

Ramka z podstawkami.

Przód ramki z figurkami.

Tył ramki z figurkami.
Detale poszczególnych elementów -przód.
Detale poszczególnych elementów - tył.

Podsumowując - zestaw ten jest wart swojej ceny i jest doskonałym sposobem na zbudowanie i rozwój naszej drużyny do gry Frostgrave. Nieograniczona wręcz ilość kombinacji pozwala spokojną budowę naszej bandy bez martwienia się, że nasze modele będą oddziałem klonów. W mojej subiektywnej ocenie, jest to również jeden z najlepiej wykonanych zestawów plastikowych figurek na rynku.