niedziela, 27 marca 2016

Figurkowy Karnawał Blogowy XIX - Znacznik

Postanowiliśmy regularnie zacząć uczestniczyć w Figurkowym Karnawale Blogowym. Niektóre wpisy będą jednoosobowe (jak dzisiejszy), niektóre zapewne pojawią się jako łączony post kilku z nas. A może pojawi się więcej niż jedna notka na dany temat? Czas pokaże. Tyle tytułem wstępu.
***
Tematem XIX odsłony Karnawału są znaczniki i fillery. Pomysłodawcą i gospodarzem tejże edycji jest Pepe z bloga Fantasy w miniaturze. Grając głównie w gry skirmishowe mój wybór padł na te pierwsze. Spośród ciągle rozrastającej się kolekcji rożnej maści znaczników w formie drobnych elementów terenu wybrałem jeden z bardziej uniwersalnych - dwie niezbyt duże skrzynki z książką na jednej z nich.

Co tym razem ukryto w środku skrzyń?

Uniwersalność to jedna z idei, które od pewnego czasu towarzyszą mi przy zabawie w gry bitewne. Tak jest i tym razem - znacznik ten, podobnie jak wiele innych z mojego zbioru, może służyć w wielu settingach i odgrywać rolę wiele różnych zadań. Może służyć jako jeden z celów scenariusza, może być punktem fabularnym (Plot Points, pomysł zaczerpnięty z mechaniki gry Pulp Alley - więcej o nich napiszę w jednej z odsłon Adventures Pulp!). Może też służyć po prostu jako osłona lub zwykły element terenu.

A co może oznaczać ów znacznik? Praktycznie wszystko. Książka może być grimuarem z zaklęciami, pamiętnikiem starego archeologa, może tez zawierać fragment zaginionej mapy. Skrzynie natomiast mogą zawierać broń, prowiant, kosztowności lub nawet Bursztynową Komnatę...