środa, 2 października 2013

Wrześniowy przegląd prasy

Siemanko!

 Na wstępie chciałbym wytłumaczyć i przeprosić wszystkich za brak aktualizacji przez równy miesiąc. Wkradło się nam w szeregi małe "SNAFU"... Sezon urlopowy + zawirowania zawodowe w pracy dały się nam wszystkim we znaki, ale już wracamy na dobre tory...

Dziś garść informacji z wielu frontów naszych zainteresowań. Zacznijmy po kolei:

1) Pola Chwały 2013

 Jak co roku w Niepołomicach stawiliśmy się wraz z grupą innych zaprzyjaźnionych zapaleńców wargamingu i udało się nam nawet coś pograć. Thomas z Czakim przygotowali dla nas kilka scenariuszy z podręcznika FOF Cold War Gone Hot. Mimo, że troszkę w otoczce para-historycznej: było LWP, była interwencja NATO oraz kontratak ZSRR gdzieś w okolicach Raszyna... było fajnie.
 Ogólnie udało nam się rozegrać 2 scenariusze. Później rozłożyliśmy Battlegroup Kursk by przypomnieć sobie mechanikę tego systemu w potyczce "na małe punkty" (limit 400 pkt).

2) Battlegroup Dispatches #1

Ta wiadomość ucieszy wszystkich grających w systemy Battlegroup Kursk oraz suplement Battlegroup Overlord. Ironfist Publishing po długich męczarniach z przygotowaniem numeru pierwszego wydało nareszcie Battlegroup Dispatches. Jest to darmowy "pdf" zawierający dość sporą ilość dodatkowych rzeczy urozmaicających rozgrywkę na silniku Battlegroup.

 Znajdziecie tam między innymi - Listę armii do stworzenia partyzantów Tity na 1943 rok oraz ich oponentów z Niemiec na teatr bałkański, dwa dodatkowe scenariusze do BGO, listę nowych sprzętów na późny 1943 rok na Kursk (w tym osławione Su-85, listę kompanii T-70...), oraz dwa poradniki modelarskie - jeden malowania brytyjskiej piechoty na 1944 rok oraz jak wykonać samodzielnie skrzynki narzędziowe na pojazdy niemieckie. Żeby się nie rozpisywać - odsyłam na stronę wydawcy pod ten adres po numer pierwszy do działu "download":

http://ironfistpublishing.com/

3) Star Wars X-Wing Wave 3

 Kolejna garść informacji dla fanów Star Wars X-Wing. Seria statków "Wave 3" zawierająca B-Winga, TIE Bombera, Lambda Shuttle oraz HWK-290 wylądowała już w sklepach w USA. Niedługo ma pojawić się u nas w Polsce. Ale to nie jedyna atrakcyjna wiadomość. Dla wszystkich tych, którzy nie śledzili konferencji Fantasy Flight Games na tegorocznym Gencon przygotowałem krótkie podsumowanie soczystych nowinek. Zaczynajmy!

 Na początku 2014 roku pojawią się dwa kolekcjonerskie zestawy: Rebel Transport zawierający dodatkowego X-winga z nowymi pilotami dla Rebelii (tak, tak - ma być w końcu Porkins) oraz... tak moi Mili - Tantive IV (wtf?! sic!). Sam byłem w szoku, gdyż nie spodziewałem się po FFG takiego posunięcia. W założeniu te modele oprócz czystko kolekcjonerskiego waloru mają wprowadzać nowy wymiar grania oprócz typowego turnieju 100 na 100 pkt. Mają to być między innymi mini-kampanie powiązanych ze sobą scenariuszy oraz turnieje formatu XL z dużymi statkami w tle na większych stołach...Cenowo wedle tego co zaprezentowali Jay Little i spółka ma to wyglądać w tym przedziale 70 USD za Rebel Transport oraz 90 USD za Tantive IV...

 Oprócz tego już przed świętami Bożego Narodzenia FFG wyda specjalny zestaw dwóch TIE Interceptor'ów "Imperial Aces Expansion Pack". W środku znajdziemy dwa ciekawe warianty dla fanów  Interceptorów - jeden w malowaniu "181st Imperial Fighter Wing" (a więc właśnie w takim jak powinien wyglądać myśliwiec eskadry Soontir Fel'a - a więc samego Barona, Turr Phenir'a oraz Fel's Wrath) oraz unikatowy, dotąd nie prezentowany nigdzie na filmach " Emperor’s Royal Guard" w charakterystycznym, totalnie czerwonym malowaniu. O właśnie takim:

 O ile większość osób kojarzy charakterystyczny dla 181 Eskadry Imperium "bloodstripe" czyli czerwony pasek świadczący o 10 zestrzelonych w walce ofiarach na swoim koncie, o tyle karmazynowa "Gwardia Imperatora" miała swoje pięć minut jedynie chwileczkę w "Powrocie Jedi" na niedokończonej Gwieździe Śmierci II oraz szerzej o niej w komiksach i prozie uniwersum Star Wars. Co można powiedzieć o tej formacji ? "Karmazynowi Strażnicy" to elita elit. Osobiście wybrani przez Imperatora, najbardziej zaufani i bezgranicznie posłuszni wojownicy po bardzo intensywnym szkoleniu w wielu technikach walki - w tym w walce myśliwców. Kiedy Imperator podróżował pomiędzy systemami - oni stanowili jego bezpośrednią ochronę. Dzięki FFG będziemy mogli walczyć również tą formacją...

 A oto co znajdziemy w pudełku z Asami Imperium:

 Plotka mówi, że identyczny zestaw ma pokazać się na początku 2014 roku w tym wypadku dla Rebelii dotyczący asów Rougue Squadron. Pojawiliby się dodatkowi piloci jak Corran Horn, Wes Janson - ale jak dotąd są to jedynie plotki i spekulacje... Szkoda - trzeba czekać do Listopada bo ostatnio Pi-aR FFG nie próżnuje i zaskakuje coraz to częstszymi informacjami, gdzie uchyla rąbka tajemnicy, karmiąc głodnych graczy nowinkami o nadchodzących produktach. Ze swojej strony na zakończenie wątku Star Wars chciałbym polecić Wam sklep CasualGaming.pl (button na naszej liście partnerów po prawo), w którym dostaniecie wszystkie wspomniane wcześniej nowości od razu gdy tylko odbędzie się ich polska premiera, oraz już dostępne na rynku podstawki Wave 1 oraz Wave 2, a także różne inne gry planszowe :-)

4) Nowa linia figurek i modeli "1939"

 Na początku Listopada nie lada gratka dla kolekcjonerów i graczy tego okresu. Zważywszy na oczekiwaną premierę Battlegroup Blitzkrieg od Ironfist Publishing, a więc dodatku o Wojnie Obronnej 1939 roku pozycja obowiązkowa dla modelarzy skali 20mm 1:72. Oto zapowiedź kolekcjonerskiej serii modeli pojazdów i figurek wykonanych w twardym plastiku (dementuję to co ktoś rozpowszechnił po forach - nie będzie żadnych żywic i figurek metalowych). Seria będzie liczyć kilkadziesiąt numerów i wydawana będzie w formie gazetki do kupienia w kioskach i innych tego typu salonikach prasowych. W numerze pierwszym TKS z działkiem 20mm:
 Mieliśmy w łapkach ten zestaw na tegorocznych Polach Chwały. Jest to taki całkiem przyjemny "fast-build", a więc model nie składający się ze 100 częsci, a raczej z maximum 15 elementów. Detale stoją na bardzo wysokim poziomie. Jest to bardzo podobne w konstrukcji do produktów innych firm robiących modele do wargamingu jak S-Models, Zvezda, Pegasus, HaT. Oto gotowy model:

A to wszystko w numerze pierwszym już za 9,98 PLN :-)

To tyle na dzisiaj !
Zobowiązuję się do relacjonowania częściej tego co u nas słychać.
Do następnego razu !