poniedziałek, 5 czerwca 2017

Ultra szybko, ultra tanio - budynek s-f

Witam!
Pomysł ten zaprezentowałem już dawniej na pewnym forum, ale od tamtej pory nie widziałem podobnego tematu, więc samolubnie go powtórzę. 
Załóżmy, że zaczynamy przygodę z Warhammerem 40K, Infinity lub innym systemem stawiającym na futurystyczne otoczenie, ale chwilowo nie stać nas na bogate "zabudowanie" stołu kolejką elektromagnetyczną, świątyniami Sigmara czy kolonią Księżycową, a co gorsza ma wpaść kumpel i chce przetestować z wami zasady. Nie traćcie nadziei. Zamiast układać pudełka po butach, lub klocki lego możecie mieć całkiem sporo budynków za minimalną cenę... a nawet za darmo. 
Lato zagościło na dobre. Ogródki i balkony czekają z niecierpliwością na petunie, begonie, pelargonie i inne nnnje. Snując się jak pokutnik za dziewczyną i jej mamą po centrum ogrodniczym czy kwiaciarni warto zerknąć pod nogi, bo czasami są tam złote samorodki.


Są to tacki ogrodnicze, palety transportowe, multiplaty, ale nam wystarczy wiedzieć, że są to wytłoczki plastikowe produkowane metodą próżniową, stworzone aby wygodnie przenosić partie doniczek lub sadzonek. Mają różne wielkości, głębokości i kształty w zależności od przeznaczenia. Dostaniecie ją razem z doniczkami lub sadzonkami, a jak ładnie zagadacie to i za darmola.  


Obrócona do góry nogami wygląda jak zespół niskich silosów połączonych wysokimi korytarzami, lub naziemne elementy podziemnej kolonii. Od razu widać największą wadę tacki, a mianowicie cienkie ścianki i denka. Trzeba znaleźć taką nietkniętą, lub tylko lekko przytartą, bo wgniecenia nie da się zadowalająco naprawić. Ale zakładamy, że goni nas czas, więc lekkie wgniecenie jak na zdjęciu się nada.


Po umyciu tacki należy uciąć ranty dookoła brzegów. Od tego momentu silosy jakby wyrastały z ziemi. Niestety ranty usztywniały cały obrys tacki więc od tego momentu wszystko nam lekko się wygina. Ale nie będziemy z tego strzelać tylko położymy na płaskim stole. Za to silosy będziemy malować lub coś do nich doklejać. Dobrze by było, aby troszkę wytrzymały. W tym celu warto wkleić skrawki brzegów od środka silosów.Po wyschnięciu kleju możemy nałożyć podkład...... i kolor podstawowy.


Szybka przecierka szarym i można ustawiać figurki.


Oczywiście zakładałem, że szukamy czegoś szybkiego i taniego. Malowanie możemy dopieścić, silosy mają płaskie dachy, więc możemy dokleić włazy, anteny, lądowiska, rampy i co tam tylko chcemy, obszar pomiędzy silosami aż prosi się o doklejenie piasku lub trawy. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Sam także mam w planach ten szybki patent rozbudować do czegoś bardziej skomplikowanego, ale jak na razie zbieram pomysły czym moja baza miałaby być... czy ja napisałem baza? 7 komentarzy:

 1. Wygląda bardzo fajnie. Mi się kojarzy z jakąś częścią bazy rebeliantów na Hoth :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kupując odpowiedniej wielkości doniczki i sklejając je ze sobą można zrobić generator tarcz :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Generatory jak z Hoth można tez zrobić sklejając ze sobą dwie połówki plastikowych talerzy lub podstawek pod doniczki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Idę o zakład, że "oryginalne" generatory tarcz z Hoth zostały zrobione z takich doniczek :P

  BTW: A próbowałeś może użyć dwóch takich tacek, jedna w drugiej? Szczelnie do siebie przylegają? Może warto posmarować jedną wikolem i włożyć w drugą - pewnie znacząco wzmocni to konstrukcję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wygląda w porządku. Ale jeśli mają służyć do gry, to są chyba trochę za duże, i z trudnym dostępem do środka. A więc - kolejne cięcia przy obróbce.

  OdpowiedzUsuń
 6. Włożenie jednego w drugi spowoduje spiętrzenie około 2-4mm, w takim razie trzeba odciąć same silosy. Tak, budynki są niegrywalne, robią klimat :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajny pomysł wygląda pozytywnie

  OdpowiedzUsuń